0
Twój koszyk jest pusty.

Kategoria B z kodem 96


INFORMACJE PODSTAWOWE

 

Osoby które planują na wakacje podróż z przyczepą kempingową lub przyczepą towarową których łączna dopuszczalna masa przekracza (DMC pojazdu+przyczepa) 3,5t a jest mniejsza od 4,250t powinni uzyskać wpis do prawa jazdy - kod 96 , gdyż

 

  • Posiadając prawo jazdy kategorii B (bez żadnego kodu) możemy kierować pojazdem samochodowym o DMC* do 3500 kg i dodatkowo ciągnąć przyczepę lekką (DMC* do 750kg)
  • Uprawnienia kategorii B dotyczą także jazdy pojazdem samochodowym z przyczepą inną niż lekka, pod warunkiem ,że łączna masa całkowita nie będzie przekraczać 3500 kg. 

 

*-DMC pojazdu odczytujemy z dowodu rejestracyjnego

 

Właśnie, aby kierować pojazdem samochodowym z przyczepą inną niż lekka, jeżeli łączna DMC zespołu pojazdów przekracza 3500 kg, a nie przekracza 4250 kg musimy posiadać prawo jazdy kategorii B z kodem 96.

Prawo jazdy kategorii B z kodem 96 uzyskuje osoba, która zdała  tylko praktyczną część egzaminu państwowego potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Na taki egzamin możemy zapisać się bez obowiązkowego kursu, ale warto zaznajomić się z zadaniami egzaminacyjnymi właśnie w szkole jazdy ,która szkoli na kategorię B+E bo zadania są takie same i odbyć próbną jazdę chociażby po placu manewrowym.

 

Jezęli mamy przypadek że DMC pojazdu i przyczepy przekracza 4,250kg to potrzebujemy prawo jazdy kategorii B+E ,które zezwala na kierowanie pojazdem o DMC 3500 kg. i ciągnięcie przyczepy o DMC 3500 kg czyli w skrajnym przypadku możemy prowadzić pojazd z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowietej wynoszącej 7t (!).

 

Nie wolno ciągnąć przyczepy cięższej niż wpisana w homologację pojazdu i haka holowniczego.

 

UWAGA!!!

NIe zapomnij o viaBOX jeżeli poruszasz się po drogach płatnych pojazdem o DMC >3,5t.

viaBOX
viaBOX

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. System ten składa się z kilku podstawowych elementów, a jego działanie najprościej można przedstawić w następujący sposób.
Nad drogami płatnymi znajdą się bramownice, wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd (wyposażony w viaBOX) przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem z viaBOX-a. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się.
System viaTOLL działa także na państwowych autostradach płatnych, a pojazdy wyposażone w urządzenia viaBOX mogą korzystać z wyznaczonych pasów elektronicznego poboru opłat. Gdy pojazd taki zbliża się do bramki w miejscu poboru opłat, otwiera się ona automatycznie.

 

Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy obowiązkowo wyposażyć pojazd w małe, elektroniczne urządzenie pokładowe („viaBOX”). Jest to urządzenie, które przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramownicach podczas przejazdu pod nimi. Dzięki viaBOX możliwe jest w naliczanie w sposób elektroniczny należnej opłaty za przejazd drogami płatnymi.
Urządzenie viaBOX zostanie wydane po dokonaniu rejestracji i podpisaniu umowy oraz wniesieniu kaucji. Instalacja viaBOX-a jest bardzo prosta - należy przykleić viaBOX po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu za pomocą dwustronnych plastrów dołączonych do opakowania. W środku opakowania znajduje się także szczegółowa instrukcja, która opisuje proces instalacji urządzenia oraz zawiera dodatkowe informacje na temat działania viaBOX-a. Urządzenie pokładowe korzysta z baterii i dlatego nie wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego w pojeździe. viaBOX może być używany tylko w jednym, konkretnym pojeździe, dla którego została dokonana rejestracja.
Aby uniknąć pomyłek z urządzeniami pokładowymi pochodzącymi z innych krajów, viaBOX jest oznakowany logo systemu viaTOLL.